واژه شناسی فرش ماشینی

سر ترنج:

معمولاً در ابتدا و انتهاي طرح ترنج قالبي به همراه اجزا طرح كشيده مي‌شود كه اصطلاحاً به آنها سرترنج مي‌گويند.

ترنج:

به بخش مركزي فرش كه معمولاً مدور يا بيضي شكل است ترنج گفته مي‌شود.    

زمينه:

بخشي است در ميان فرش كه گلها و اجزا طرح بر روي آن نقش بسته‌اند و اغلب در رنگهاي لاكي ، كرم و سرمه‌اي انتخاب مي‌شود.

دار:

به دستگاه قاليبافي كه از چوب يا فلز تهيه شده باشد اصطلاحاً دار گفته مي‌شود كه اجزا آن عبارتند از: سردار زيردار و راست روها. دارها بسته به نحوه قرار گرفتن بر روي زمين به انوع زير تقسيم مي‌شوند:

الف) دارهاي افقي:

دارهايي هستند كه به موازات سطح زيمين نصب مي‌شوند و بافنده براي بافت بايستي روي آن بنشيند لذا عوارض حادي در انحناي ستون فقرات و شكل لگن خاصره ايجاد مي‌شود. دارهاي افقي مورد استفاده در خانواده‌هاي كوچ‌نشين فاقد راست‌روها مي‌باشند تا عمل نصب و حمل و نقل به سهولت انجام شود.

ابزار بافت:

به وسايلي كه براي بافت فرش مورد استفاده قرار مي‌گيرند گفته مي‌شود كه اهم آنها عبارتند از:  

پود رو ( پود نازك)

در اين نوع بايستي از تعداد لاها و تاب بيشتري استفاده شود تا پود ضمن نازك بودن از استحكام لازم نيز برخوردار باشد پود نازك از بالاي ضربدري عبور داده مي‌شود و پس از دور زدن چله‌هاي زير و رو بر روي پود زير به شكل زيگزاگ قرار مي‌گيرد.  

پود زير (پود ضخيم)

در اين نوع پود كه نخها در يك جهت تابيده مي‌شوند هر چه تعداد لاهاي نخ و مقدار تاب آن كمتر باشد بهتر است پود زير ضخيمتر مي‌باشد و از زير ضربدري چله‌هاي فرش به طور مستقيم عبور داد مي‌شود.   

پود:

پودها نيز معمولاً از جنس پنبه مي‌باشند و به صورت افقي در بافت فرش استفاده مي‌شوند و وظيفه آن نگهداري چله‌ها در كنار يكديگر مي‌باشد پودها را معمولاً به جهت رويت بهتر ( در لابلاي چله‌ها) و رفع جمع‌ شدگي رنگ مي‌كنند كه اين رنگرزي نيز به دليل مقرون به صرف بودن و آسانتر بودن بانيل صورت مي‌پذيرد. پودها بسته به محل عبور آنها از بالا يا زير ضربدري و يا ضخامت آنها به انواع زير تقسيم مي‌شوند.  

کمانه:

چوب يا قطعه‌اي لوله‌اي شكل است كه محل چله‌هاي زير و رو را در فرش تغيير مي‌دهد و باعث مي‌شود تا يك رديف ضربدري در چند سانتيمتري دم بافت بوجود آيد.    

چله كشي:

به نصب تار بر روي دار جهت بافت فرش به صورتي كه تار‌ها يك در ميان زير و رو باشند چله‌كشي مي‌گويند چله‌هاي زير در پشت فرش قرار گرفته و توسط بدنه‌هاي پرز پوشانده مي‌شوند و چله‌هاي رو نيز در داخل فرش قرار مي‌گيرند عمل چله‌كشي به سه روش فارسي و‌آذري و يا تلفيقي انجام مي‌شود.    

طول پرز:

به ارتفاع پرزهاي فرش گفته مي‌شود.    

ريشه:

به پايه و اساس هر چيزي ريشه گويند كه در فرش پايه و اساس را جفت چله‌ها ( يك چله زير و يك چله رو) يعني همان ريشه‌ها انجام مي‌دهند. بديهي است كه اگر ريشه‌هاي فرش ( جفت چله‌ها ) را از ساختمان فرش خارج كنيم آن فرش كاملاً از هم گسيخته مي‌شود و اين ريشه‌ها هستند كه پس از نصب بر روي دار امكان بافت را ميسر ساخته و ابعاد و رجشمار فرش را مشخص مي‌نمايند.   

رجشمار:

به تعداد رجهاي بافته شده ( يا گره‌هاي زده شده ) در يك گره ذرعي رجشمار مي‌گويند. اندازه گره ذرعي بستگي به سبك بافت فرش ( آذري يا فارسي ) دارد.    

رج:

به رديف طولي و عرضي گره‌ها رج مي‌گويند.  

ذرع:

واحد اندازه‌گيري طول فرش از قديم مي‌باشد كه در مناطق فارسي‌باف معادل 104 سانتيمتر و در مناطق كرماني‌باف 108 سانتيمتر و در مناطق آذري‌باف 112 سانتيمتر است.    

گره‌ زدن:

به تاباندن خامه‌هاي پشمي يا ابريشمي به دور چله‌هاي فرش در حين بافت گره زدن مي‌گويند.

تار( چله ):

نخهايي هستند نازك، چند لا شده و پرتاب كه معمولاً از جنس پنبه بوده و براي بافت فرش بايستي بر روي دار بطور عمودي نصب گردند و وظيف آن نگهداري گره‌هاي فرش مي‌باشند. جنس چله‌ها براي فرشهاي ريزبافت به منظور برخورداري از استحكام لازم ، ابريشمي انتخاب مي‌شوند و در فرشهاي بافت مناطق عشايري و روستايي جنس چله‌ها را به جهت مقاومت بيشتر در برابر سرما و رطوبت و همچنين ايجاد نرمي و انعطاف لازم در فرش كه براي كوچ كردن امري ضروري است از پشم انتخاب مي‌نمايند.    

پنبه:

الياف سلولزي است كه از غوزه گياه پنبه به دست مي‌آيد و بر اثر سوختن بوي كاغذ سوخته از خود متصاعد مي‌نمايد و پس از دور شدن از آتش خاموش مي‌شود و خاكستري نرم و پودر مانند باقي مي‌گذارد.      

ابريشم:

الياف بسيار بلند پروتئيني هستند كه كرم ابريشم براي توليد پيله در اطراف خود ترشح مي‌کند.  

خامه:

اصطلاحاً در هنر فرشبافي به نخ پشمي مورد استفاده براي پرزهاي فرش است كه به صورت دو لا تهيه مي‌شود خامه گفته مي‌شود.    

پشم بهاره:

پشمي است كه طي روزهاي آخر زمستان يا اول بهار، قبل از بارش اولين باران بهاري بر روي گوسفندان چيده شده باشد كه بخاطر داشتن لطافت و طول زياد و نداشتن خار و خاشاك از پشم پاييزه مرغوبتر است.    

كرك:

الياف ظريف لابلاي موي بز يا شتر است و ليكن در فرش، به الياف ظريف و بلند پشمي ( مانند پشمهاي گوسفندان نژاد مرينوس در استراليا و يا بلوچ ) كرك گفته مي‌شود.    

پشم:

ليف پروتئيني و مجعد است كه روي پوست گوسفندان مي‌رويد و بر اثر سوختن بويي مشابه بوي موي سوخته از خود متصاعد مي‌نمايد و پس از دور كردن شعله خاموش مي‌شود و خاكستري نرم و پودر مانند باقي مي‌گذارد.

فرش:

كلمه‌اي است عربي و به هر آنچه كه گستردني باشد گفته مي‌شود معادل فارسي آن قالي، قاليچه و ... مي‌باشد.

کليدواژه:

'فرش ماشيني' ، فرش ، قاليبافي ، بافت ، 'بافت فرش' ، نخها ، پنبه ، 'فرش كاشان' ، بافته ، ابريشمي ، 'نخ پنبه‌' ، فرشبافي ، 'نخ پشمي' ، 'پرزهاي فرش' ، قالي ، قاليچه

ادامه
فرش ماشینی با کیفیت
تضمین بالاترین کیفیت و کمترین قیمت
خرید فرش همراه با پرداخت در محل
پرداخت در محل
ضمانت بازگشت وجه خرید فرش
ضمانت بازگشت تا 7 روز
ارسال رایگان فرش ماشینی
ارسال سریع و رایگان
اطلاعات تماس
لینک های مهم
  • خرید فرش ماشینیدفتر مرکزی و انبارکاشان : خیابان شهید رجایی - مجتمع تجاری اداری صفویه - طبقه 3 - واحد 30 - کد پستی 8741739571
  • خرید فرش ماشینی شماره های تماس : 03155404323 - 09133617151
  • خرید فرش ماشینیدفتر مرکزی تهران : جنت آباد مرکزی (بالای همت) - برج اداری و تجاری کوروش - طبقه 1 - واحد 6
  • خرید فرش ماشینی شماره های تماس : 02144899307 - 02144898827
  • خرید فرش ماشینی آدرس کارخانه : آران و بیدگل - شهرک صنعتی سلیمان صباحی - بلوار 3 (تولید) - پلاک 112
  • ایمیل
  • قیمت فرش کاشان ساعات کار و پاسخگویی شنبه تا پنجشنبه 9 صبح تا 7 عصر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مرداس می باشد

  ارسال رایگان فرش و ضمانت 5 ساله فرش و پرداخت در محل فرش و همچنین فروش عیدانه فرش و تخفیف انواع فرش ماشینی درجه یک ليست قيمت فرش ماشيني که در فرش مرداس هست تشکيل شده از قيمت فرش ماشيني فرش هاي فرش کاشان ، فرش مشهد ، فرش تهران ، فرش قيطران با اين وجود شما مي توانيد يک خريد فرش داشته باشيد از طرح فرش و طرح فرش جديد که ميتوان از بين فرش طرح 700 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، فرش هاي طرح هفتصد شانه 8رنگ ، هفتصد شانه 8 رنگ ، هفتصد شانه هاي 10 رنگ يا اينکه هزار شانه هاي 14 رنگ را که بسيار پرفروش هستند انتخاب کنيد و همگی فرش کاشان هستند که در فرش مرداس عرضه مي شوند. در فرش مرداس که يک خريد اينترنتي فرش را به سادگي محيا مي سازد. انواع فرش ماشینی فرش مرداس با قیمت خرید و قیمت تولید فرش از فرش کاشان به هموطنان ارائه می شود. در این فروشگاه فرش همه ی فرش ها 100 درصد اکریلیک بوده و از تولید فرش کاشان تا فروش فرش مستقیم انجام می گردد. ابعاد فرش ماشینی ابعاد : 6 متری ، 9 متری و 12 متری هست که با قیمت فرش ارزان و تخفیفی ارسال می شود و فرش کناره و قالیچه نیز موجود است. معروفترین و بهترین فرش کاشان 700 شانه تراکم 2550 و 1000 شانه تراکم 3000 هست که با دستگاه های HCP ، HCI و شونهر Schonherr تولید و بافته می شوند. برخی از کارخانه قالی کاشان : یلدای کویر ، قیطران ،شاهرخ ، اسپادانا ، سورنا ، پاتریس و قیمت فرش 6 متری و قیمت فرش 9 متری و قیمت فرش 12 متری و فرش سرمه ای در فروشگاه فرش مرداس موجود میباشد و قیمت فرش ماشینی مشهد و فرش ماشینی کاشان را از ما بخواهید .

رفت به بالا