فرش گبه

 فرش گبه يكي از هنرهاي دستي متعلق به ايرانيان است كه در بافت آن علاوه بر ذوق و هنر ، عشق به طبيعت نيز موج مي‌زند.

فرش گبه گونه‌اي فرش از جنس قالي است كه معمولا در قطع قاليچه توسط عشاير و ايلات لر و قشقايي بافته مي‌شود و داراي پرزهاي بلند است.

در بافت گبه از تعداد پود بيشتري استفاده مي‌شود كه اين كار در نرمي گبه تاثير فراوان دارد.

گبه در اندازه‌هاي مختلفي بافته مي‌شود كه عبارتند از: گبه در اندازه قاليچه ، گبه در اندازه قالي ، گبه پتويي.

* مشخصات گبه 

گبه در اندازه قاليچه: با پرز و خواب بلند و تعداد پود در هر رج به هشت هم مي‌رسد.

گبه در اندازه قالي: هر گاه شمار رشته‌هاي پود در هر رج از سه تجاوز نكند اين دستباف را قالي گبه گويند.

گبه پتويي: اين نوع گبه به دليل پود فراوان نرمتر و خواب بلند پرز و پودهاي اضافه از ظرفيت بيشتري برخوردار است.

* محل بافت گبه 

در استان‌هاي بوشهر و كهكيلويه و بويراحمد فرش گبه برجسته‌ ترين صنعت دستي و خانگي بافت است كه البته در قسمت‌هايي از چهار محال بختياري و فارس نيز بافت گبه رواج دارد و تقريبا در اكثر نقاط روستايي و حتي در بسياري از مناطق شهري استان‌هاي مذكور شغل اول يا حرفه‌ي دوم بسياري از خانواده‌ها محسوب مي‌شود.

* طريقه بافت و لوازم گبه بافي 

در بافت گبه كه به وسيله‌ي پشم خودرنگ مخلوط با موي بز انجام مي‌شود، تفكيك رنگ ازاهميت فوق‌العاده زيادي برخوردار است.

در واقع اولين مرحله‌ي كار گبه‌بافي همين امر است كه طي آن، گبه بافان و دست اندر كاران ابتدا پشمي را كه از دام‌هاي خودشان تامين شده و يا( در صورتي كه خانواده فاقد دام باشد) از ساير دامداران، دامپروران و عشاير خريداري كرده، به نسبت نوع رنگي كه دارند آنها را كاملا تفكيك مي‌كنند.

اين پشم‌ها پس از شستشو، توسط زنان و دختران و به وسيله‌ي دوك‌هاي كوچك و قابل حمل ريسيده و تابيده مي‌شود.

گاهي نيز موي بزهاي عدني و پاكستاني را كه از تنوع رنگ فوق‌العاده زيادي برخوردار است با پشم گوسفند مخلوط كرده و به عنوان تار يا جهت دوخت سجاف‌ها مورد استفاده قرار مي‌دهند.

زمينه‌ي گبه‌هاي توليدي مناطق مختلف ايران اكثرا داراي رنگ‌هاي روشن نظير سفيد، كرم يا شيري است و نقوش به رنگ‌هاي مشكي، قهوه‌ اي، حنايي و مي باشد .

گبه ماشینی با كمك دارهاي قاليبافي افقي و به شيوه ي قالي بافته مي‌شود و بافندگان براي ايجاد نقوش بر روي فرآورده‌هاي خود در حين بافت از نقشه استفاده نمي‌كنند و بيشتر به طور ذهني به اين كار مي‌پردازند.

بيشتر گبه بافان يك يا چند طرح خاص را در ذهن داشته و در بافت آن داراي مهارت هستند ولي به طور كلي نقش اصلي گبه‌هاي ايراني را يك مربع مستطيل و يك رديف لوزي در وسط آن تشكيل مي‌دهد كه رئوس هر يك از لوزي‌ها، به رئوس لوزي‌هاي ديگر متصل است و در اصطلاح محلي "كم" ناميده مي‌شود.

علاوه بر اين، استفاده از نقوش بوته جقه و گل‌هاي مختلف به طريقه‌ي هندسي نيز جاي خاصي در گبه‌هاي توليدي توسط عشاير، روستانشينان و بافندگان شهري مناطق پيش گفته دارد.

در مجموع مي‌توان گفت وجه‌مشترك تمامي گبه‌هاي ايراني ، گونه‌يي نقش پردازي سنتي است كه طي هزاران سال پرورش يافته و نيز صور هندسي و نگاره‌هاي پرندگان و حيوانات زمينه كه ممكن است مركب باشد از رديف صور هندسي يا انواع گل ( چيزي شبيه نقوش فرشهاي تركمني ) يا مانند دستبافت‌هاي قشقايي راه راه باشد ، با يك تا سه ترنج در هر گوشه.

گاهي نيز ممكن‌است زمينه ي مركزي منقسم به چند مربع و يا بر حسب روش ديرينه و باور داشت‌هاي ذهني هر هنرمند مركب از رديف‌هاي بوته جقه باشد.

هر چند نگفته پيداست كه هر يك از نقوش رايج در گبه بافي قرن هاست به ايل يا منطقه يي خاص منسوب است ، ولي از ذكر اين نكته نيز نبايد گذشت كه: 

هم عشاير و هم روستانشينان از گروه‌هاي همسايه ي خود و نيزگروه‌هايي كه به هر مناسبت به ايل يا روستاي آنها منضم شده تاثير گرفته‌اند و به همان‌نسبت نيز بر آنان تاثير گذاشته‌اند و اين تبادل و تحول قرن هاست دوام داشته و در نهايت نيز منجر به پيدايش نقوش دورگه‌ي بسيار زيادي شده كه در حد خود پذيرفتني و برخوردار از نوعي ارزش هنري ويژه است.

بافت گبه ، همان گونه‌ كه گفته شد با بهره‌گيري از پشم‌هاي خود رنگ انجام مي شود ولي گاهي بافندگان براي شفافيت بخشيدن به مواد اوليه مصرفي شان بر روي پشم‌هاي سفيد ، شكري و كرم عمليات سفيد گري و بر روي پشم‌هاي قهوه‌اي و مشكي نيز عمليات رنگرزي انجام مي‌دهند و به وسيله‌ي پوست ميوه‌ي بلوط كه در اصطلاح محلي جفت ناميده مي‌شود، نوعي رنگ قهوه اي‌ متمايل به حنايي و با كمك پوست انار، رنگ مشكي شفافي به وجود مي‌آورند.

کلید واژه:

' فرش گبه' ، فرش ، قالی ، قالیچه ، 'گبه در اندازه قاليچه'، 'گبه در اندازه قالي'، 'گبه پتويي' ، 'پرزهای بلند' ، 'لوازم گبه بافی' ، 'گبه بافان' ، 'گبه های ایرانی' 

ادامه
فرش ماشینی با کیفیت
تضمین بالاترین کیفیت و کمترین قیمت
خرید فرش همراه با پرداخت در محل
پرداخت در محل
ضمانت بازگشت وجه خرید فرش
ضمانت بازگشت تا 7 روز
ارسال رایگان فرش ماشینی
ارسال سریع و رایگان
اطلاعات تماس
لینک های مهم
  • خرید فرش ماشینیدفتر مرکزی و انبارکاشان : خیابان شهید رجایی - مجتمع تجاری اداری صفویه - طبقه 3 - واحد 30 - کد پستی 8741739571
  • خرید فرش ماشینی شماره های تماس : 03155404323 - 09133617151
  • خرید فرش ماشینیدفتر مرکزی تهران : جنت آباد مرکزی (بالای همت) - برج اداری و تجاری کوروش - طبقه 1 - واحد 6
  • خرید فرش ماشینی شماره های تماس : 02144899307 - 02144898827
  • خرید فرش ماشینی آدرس کارخانه : آران و بیدگل - شهرک صنعتی سلیمان صباحی - بلوار 3 (تولید) - پلاک 112
  • ایمیل
  • قیمت فرش کاشان ساعات کار و پاسخگویی شنبه تا پنجشنبه 9 صبح تا 7 عصر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مرداس می باشد

  ارسال رایگان فرش و ضمانت 5 ساله فرش و پرداخت در محل فرش و همچنین فروش عیدانه فرش و تخفیف انواع فرش ماشینی درجه یک ليست قيمت فرش ماشيني که در فرش مرداس هست تشکيل شده از قيمت فرش ماشيني فرش هاي فرش کاشان ، فرش مشهد ، فرش تهران ، فرش قيطران با اين وجود شما مي توانيد يک خريد فرش داشته باشيد از طرح فرش و طرح فرش جديد که ميتوان از بين فرش طرح 700 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، فرش هاي طرح هفتصد شانه 8رنگ ، هفتصد شانه 8 رنگ ، هفتصد شانه هاي 10 رنگ يا اينکه هزار شانه هاي 14 رنگ را که بسيار پرفروش هستند انتخاب کنيد و همگی فرش کاشان هستند که در فرش مرداس عرضه مي شوند. در فرش مرداس که يک خريد اينترنتي فرش را به سادگي محيا مي سازد. انواع فرش ماشینی فرش مرداس با قیمت خرید و قیمت تولید فرش از فرش کاشان به هموطنان ارائه می شود. در این فروشگاه فرش همه ی فرش ها 100 درصد اکریلیک بوده و از تولید فرش کاشان تا فروش فرش مستقیم انجام می گردد. ابعاد فرش ماشینی ابعاد : 6 متری ، 9 متری و 12 متری هست که با قیمت فرش ارزان و تخفیفی ارسال می شود و فرش کناره و قالیچه نیز موجود است. معروفترین و بهترین فرش کاشان 700 شانه تراکم 2550 و 1000 شانه تراکم 3000 هست که با دستگاه های HCP ، HCI و شونهر Schonherr تولید و بافته می شوند. برخی از کارخانه قالی کاشان : یلدای کویر ، قیطران ،شاهرخ ، اسپادانا ، سورنا ، پاتریس و قیمت فرش 6 متری و قیمت فرش 9 متری و قیمت فرش 12 متری و فرش سرمه ای در فروشگاه فرش مرداس موجود میباشد و قیمت فرش ماشینی مشهد و فرش ماشینی کاشان را از ما بخواهید .

رفت به بالا