فرش محرابی

قديمي ترين فرشهاي محرابي همان سجاده ها يا جانمازها هستند.اين فرشها را در زبانهاي تركي به نام نمازليك و در انگليسي قاليچه نمازي مي خوانند كه دو به معناي فرش نماز است .

سه نمونه از اين سجاده ها در موزه چهل ستون اصفهان ، دو نمونه در موزه ملي ايران و اندك شماري در موزه فرش ايران و تعدادي هم در موزه هاي خارج از كشور نگهداري مي شوند. گفته مي شود قديمي ترين نمونه هاي ايراني موجود از اين فرشها مربوط به دوره صفوي و قرن دهم هجري قمري مي باشد. 

عناصر به كار رفته در اين فرش ها بيشتر شامل ادعيه مذهبي و آيات قرآن است كه  نشان از اهميت نماز نزد مسلمانان دارد.

سجاده بافي اينك يكي از رشته هاي  آشنا در هنر و صنعت فرش بافي ايرانيان است.

لازمه چنين فرشي آن است كه هرچه بيشتر سوره و آيات قرآني را متضمن باشد، بنابراين در نوارهاي خارجي و داخلي حاشيه نيز آيات قرآني مكتوب است.

گنبد متن فرش كه محل سجود است يعني در محلي كه پيشاني نمازگزار قرار مي گيرد، نام خداوند بزرگ در كتيبه اي قرار دارد  و اطراف و بالاي اين گنبد را قطعات به رنگ هاي مختلف قرار گرفته كه در داخل آن ها نيز صفات خداوند ثبت شده است ، در نوار حاشيه دور گنبد نيز دعايي نوشته شده است.

روي هم رفته ، در اين وسعت كم طراح كوشيده است كه هرچه بيشتر از آيات و ادعيه را بگنجاند.

هم چنين نمونه هايي از فرش هاي محرابي از دوره صفوي وجود دارد كه نمونه هاي موجود در موزه ملي ايران از آن جمله است.

کليد واژه:

فرش ، 'فرش محرابي' ، 'سجاده فرش' ، سجاده ، جانماز ، 'قاليچه نمازي' ، 'فرش نماز' ، 'فرش ايران' ، 'موزه ملي ايران' ، 'سجاده بافي' ، 'هنر و صنعت فرش بافي' ، 'متن فرش'  ، 'فرش بافی'

ادامه
فرش ماشینی با کیفیت
تضمین بالاترین کیفیت و کمترین قیمت
خرید فرش همراه با پرداخت در محل
پرداخت در محل
ضمانت بازگشت وجه خرید فرش
ضمانت بازگشت تا 7 روز
ارسال رایگان فرش ماشینی
ارسال سریع و رایگان
اطلاعات تماس
لینک های مهم
  • خرید فرش ماشینیدفتر مرکزی و انبارکاشان : خیابان شهید رجایی - مجتمع تجاری اداری صفویه - طبقه 3 - واحد 30 - کد پستی 8741739571
  • خرید فرش ماشینی شماره های تماس : 03155404323 - 09133617151
  • خرید فرش ماشینیدفتر مرکزی تهران : جنت آباد مرکزی (بالای همت) - برج اداری و تجاری کوروش - طبقه 1 - واحد 6
  • خرید فرش ماشینی شماره های تماس : 02144899307 - 02144898827
  • خرید فرش ماشینی آدرس کارخانه : آران و بیدگل - شهرک صنعتی سلیمان صباحی - بلوار 3 (تولید) - پلاک 112
  • ایمیل
  • قیمت فرش کاشان ساعات کار و پاسخگویی شنبه تا پنجشنبه 9 صبح تا 7 عصر
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت مرداس می باشد

  ارسال رایگان فرش و ضمانت 5 ساله فرش و پرداخت در محل فرش و همچنین فروش عیدانه فرش و تخفیف انواع فرش ماشینی درجه یک ليست قيمت فرش ماشيني که در فرش مرداس هست تشکيل شده از قيمت فرش ماشيني فرش هاي فرش کاشان ، فرش مشهد ، فرش تهران ، فرش قيطران با اين وجود شما مي توانيد يک خريد فرش داشته باشيد از طرح فرش و طرح فرش جديد که ميتوان از بين فرش طرح 700 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، فرش هاي طرح هفتصد شانه 8رنگ ، هفتصد شانه 8 رنگ ، هفتصد شانه هاي 10 رنگ يا اينکه هزار شانه هاي 14 رنگ را که بسيار پرفروش هستند انتخاب کنيد و همگی فرش کاشان هستند که در فرش مرداس عرضه مي شوند. در فرش مرداس که يک خريد اينترنتي فرش را به سادگي محيا مي سازد. انواع فرش ماشینی فرش مرداس با قیمت خرید و قیمت تولید فرش از فرش کاشان به هموطنان ارائه می شود. در این فروشگاه فرش همه ی فرش ها 100 درصد اکریلیک بوده و از تولید فرش کاشان تا فروش فرش مستقیم انجام می گردد. ابعاد فرش ماشینی ابعاد : 6 متری ، 9 متری و 12 متری هست که با قیمت فرش ارزان و تخفیفی ارسال می شود و فرش کناره و قالیچه نیز موجود است. معروفترین و بهترین فرش کاشان 700 شانه تراکم 2550 و 1000 شانه تراکم 3000 هست که با دستگاه های HCP ، HCI و شونهر Schonherr تولید و بافته می شوند. برخی از کارخانه قالی کاشان : یلدای کویر ، قیطران ،شاهرخ ، اسپادانا ، سورنا ، پاتریس و قیمت فرش 6 متری و قیمت فرش 9 متری و قیمت فرش 12 متری و فرش سرمه ای در فروشگاه فرش مرداس موجود میباشد و قیمت فرش ماشینی مشهد و فرش ماشینی کاشان را از ما بخواهید .

رفت به بالا